Du Kan Fixa Rubiks Kub

Skol SM 2018

Skol-SM i Rubiks kub är nu avgjort, denna gång var det 10:e året som vi anordnade tävlingen och den blev lika lyckad som tidigare år.
24 deltagare samlades i Skara och gjord upp om titeln. Som vanligt tävlade vi i två grenar, Bästa tid och Bästa Snitt.

Segrare i Bästa tid blev Max Sjöberg med tiden 10,09. Då Albin Thim och Felix Nyman fick exakt samma tid (12,55) krävdes en skiljeomgång för att skilja dem åt.
Här blev det oerhört spännande och med endast en hundradels marginal blev Albin Thim tvåa (15,15) och Felix Nyman trea (15,16).

Max Sjöberg stod även som segrare i Bästa snitt med tiden 12,49, tvåa blev Felix Nyman (13,01) och trea Albin Thim (14,87).
Stort grattis till er!

Vi tackar alla deltagare för att ni kom och tävlade denna dag och hoppas på återseende nästa år!

Position Namn Skola Stad 1 2 3 4 5 Best Worst Average
1 Max Sjöberg Globala gymnmasiet Stockholm 13,33 11,81 17,91 10,09 11,31 10,09 17,91 12,15
2 Albin Thim Alléskolan Skurup 12,55 16,80 14,50 12,86 14,96 12,55 16,80 14,11
3 Felix Nyman Husum 12,55 17,34 17,69 15,96 14,11 12,55 17,69 15,80
4 Svante Berlin Mörbyskolan Danderyd 18,40 20,22 16,77 15,52 22,65 15,52 22,65 18,46
5 David Robertsson Ribbaskolan Gränna 21,21 18,56 DNF 19,19 17,09 17,09 DNF 19,65
6 Viggo Nilsson Ribbaskolan Gränna 25,00 28,96 23,68 19,90 44,81 19,90 44,81 25,88
7 Zebastian Söder Södertörns friskola Huddinge 27,77 24,66 30,34 28,44 24,65 24,65 30,34 26,96
8 Otto Sjöholm Ribbaskolan Gränna 29,09 24,69 29,36 25,94 28,27 24,69 29,36 27,77
9 Waldemar Haraldsson Alingsås 27,36 26,40 34,65 30,34 26,52 26,40 34,65 28,07
10 Amanda Forsman Hammarskolan Surahammar 26,06 31,58 28,66 27,90 30,71 26,06 31,58 29,09
11 Emil Johansson Ribbaskolan Gränna 31,96 28,31 28,53 35,36 25,28 25,28 35,36 29,60
12 Linnea Udén Södertörns friskola Huddinge 34,43 34,44 28,36 35,43 19,83 19,83 35,43 32,41
13 Edvin Coleman Bagarmossenskola Stockholm 25,36 31,78 27,97 44,96 37,66 25,36 44,96 32,47
14 Hugo Sjögren Ribbaskolan Gränna 34,02 31,53 29,84 33,19 33,53 29,84 34,02 32,75
15 Emanuel Briceño Bagarmossenskola Stockholm 36,41 35,27 35,77 33,28 30,88 30,88 36,41 34,77
16 Ida Forsman Hammarskolan Surahammar 38,96 34,21 29,38 34,19 36,06 29,38 38,96 34,82
17 Noah Williams Bagarmossenskola Stockholm 39,65 43,44 37,83 32,91 39,81 32,91 43,44 39,10
18 Lowe Stenberg Alingsås 31,34 32,71 39,97 44,97 46,28 31,34 46,28 39,22
19 Robin Göransson Ribbaskolan Gränna 36,47 33,91 42,11 42,96 41,00 33,91 42,96 39,86
20 Oscar Sandvall Alingsås 53,56 42,72 64,15 35,66 39,25 35,66 64,15 45,18
21 Klara Thim Alléskolan Skurup 51,77 39,80 40,47 50,09 46,94 39,80 51,77 45,83
22 Henning Rydberg Ribbaskolan Gränna 34,05 51,27 60,02 53,16 46,53 34,05 60,02 50,32
23 Melker Soumela Stenstalidskolan Kristinehamn 46,36 54,22 51,61 42,02 67,15 42,02 67,15 50,73
24 Filippa Udén Södertörns friskola Huddinge 60,09 50,50 55,34 40,03 56,09 40,03 60,09 53,98